RSS

Pages

9 Haziran 2013 Pazar

İÇİMİZDEKİ ŞEYTAN

 
                  ''İsteyip istemediğimi doğru dürüst bilmediğim, fakat neticesi aleyhime çıkarsa istemediğimi iddia ettiğim bu nevi söz ve fiillerimin daimi bir mesulünü bulmuştum; Buna içimdeki şeytan diyordum, müdafaasını üzerime almaktan korktuğum bütün hareketlerimi ona yüklüyor ve kendi suratıma tüküreceğim yerde, haksızlığa, tesadüfün cilvesine uğramış bir mazlum gibi nefsimi şefkat ve ihtimama layık görüyordum. Halbuki ne şeytanı azizim, ne şeytanı? Bu bizim gururumuzun, salaklığımızın uydurması...İçimizde şeytan yok...içimize aciz var...Tembellik var...İradesizlik, bilgisizlik ve bunların hepsinden daha korkunç bir şey var; hakikatleri görmekten kaçmak itiyadı var...''

       Bu paragrafı okumanızı ve üzerine biraz düşünmenizi istiyorum. Mutlaka kendinizden birşeyler bulacaksınız. Her okuduğumda düşündürüyor. Tembelim belkide...iradesizim...gururluyum fazlasıyla...en kötüsü bilgisizim...ben de mi şeytana bahane buluyorum acaba. siz de mi şeytana bahane buluyorsunuz.?
        Sabahattin Ali' nin okuduğum 3. kitabı. KUYUCAKLI YUSUF, KÜRK MANTOLU MADONNA ve en son İÇİMİZDEKİ ŞEYTAN. Yukarıda ki paragraftan da anlaşılacağı gibi mükemmel çıkarımlar, betimlemeler mevcut kitapta. Sabahattin Ali kitaplarında gelişen çok fazla olay yoktur. İnsanların kendi ile yüzleşmeleri, iç sesleri, insan tasvirleri fazladır. benim için başyapıt niteliğinde favori kitaplarımdandır. Fakat olayların yavaş ilerlemesinden hoşlanmayanlar olabilir. Olaya değilde cümlelerin güzelliğine odaklanırsanız çok zevk alarak okuyacaksınız.
     
İYİ OKUMALAR...
           

Hiç yorum yok:

Blog Listem

TAKİP ETTİKLERİM